Jdi na obsah Jdi na menu

HISTORIE A ZVYKY HALLOWEENU

Původ samotného slova Halloween najdeme v katolické církvi. Pochází ze zkrácené zkomoleniny slov All Hallows Eve. 1.listopad, Svátek všech svatých ( v angličtině All Hollows Day) je katolický svátek zachování památky svatých. Ale původ Halloweenu je starší. V 5. století před Kristem v keltském Irsku léto oficiálně končilo 31.října. Svátek se jmenoval Samhain, keltský Nový rok.
Jedna z verzí praví, že se tento den duše, jež opustily těla všech, kteří zemřeli v průběhu předcházejícího roku, vrací a hledají živá těla, která by mohla vlastnit příští rok. Věřilo se, že to byla jejich jediná šance, jak získat posmrtný život. Keltové věřili, že všechny zákony vesmíru a času v tuto dobu přestávají platit a dovolují světu duchů smísit se se světem živých.
Ale ti, co žili, si nepřáli být vlastněni duchy. Takže v noci 31.října vesničané ve svých domech uhasili ohně, a domy tak byly studené a nelákavé. Pak se oblékli do různých ďábelských kostýmů a hlučně se producírovali po okolí, ve snaze poděsit a odradit duchy, kteří hledali nová těla.
Pravděpodobně lepší vysvětlení toho, proč Keltové uhasili své ohně, nebyla snaha zaplašit duchy, ale fakt, že všechny keltské kmeny pak znovu zažehovali své ohně z jednoho společného zdroje, ohně Druidů, jenž byl udržován ve středu Irska v Usinachu.
Římané přijali keltské praktiky za vlastní a v 1. století po Kristu byl Samhain zahrnut mezi další římské svátky v průběhu října.
Podstata zvyků se během času změnila a zvyky získaly více podobu rituálů. Jak ustupovala víra v to, že duchové mohou vlastnit těla lidí, zvyk oblékat se jako skřítci, duchové a čarodějnice získával obřadnější význam.

Do Ameriky se zvyk pořádat Halloween dostal v roce 1840 s irskými přistěhovalci, jež prchali před hladomorem kvůli nedostatku brambor.

Zvyk "trick-or-treating" ( to znamená že děti v převlecích zazvoní, na toho kdo jim otevře křičí "Trick or treat!= žertík nebo pohoštění!", pokud jim domácí dá cukroví, odejdou a pokud jim nic nedá, vyvádějí mu různé lumpárny) má pravděpodobně původ nikoliv u irských Keltů, ale v evropském zvyku z 9. století zvaném "souling" (soul = duše). 2.listopadu, na Dušičky, chodili staří křesťané od vesnice k vesnici a žebrali o "soul cakes" - dušičkové koláčky, udělané ze čtverečku chleba s rozinkami. Čím více těchto koláčků dostali, tím více modliteb slíbili věnovat zemřelým příbuzným štědrého dárce. V té době se věřilo, že zemřelí odcházejí po smrti do předpeklí a modlitby, dokonce i cizích lidí, jim mohou pomoci dostat se do nebe.
 
Zvyk Jack-o-lantern (strašidlo se svítící hlavou) pravděpodobně pochází z irského folklóru. Jak vypráví příběh, muž jménem Jack, známý jako notorický opilec a podvodník, zvítězil nad Satanem v lezení na strom. Pak Jack vyřezal do kmene stromu znamení kříže a polapil tak Satana nahoře. Přiměl jej k dohodě, že jej propustí, když ho ďábel už nikdy nebude pokoušet. Když Jack zemřel, nemohl se dostat do nebe, protože byl velký hříšník, ale nemohl se ani dostat do pekla, neboť měl ďáblův slib. Místo toho mu dal ďábel žhavý uhlík, aby si mohl posvítit na cestu chladnými temnotami. Jack dal uhlík do vydlabané řepy, aby mu dlouho vydržel.
  Irové původně používali jako svou "Jackovu lucernu" řepu. Ale když emigranti přišli do Ameriky, zjistili, že tam jsou dýně mnohem hojněnší než řepy. Tak vznikla Jackova lucerna z vydlabané dýně s řeřavými uhlíky uvnitř.

Přestože některé kulty mohou přijmout Halloween za svůj hlavní svátek, samotný Halloween nepochází ze satanistických zvyklostí.
Vyvinul se z rituálů keltských oslav nového roku a středověkých modlitebních rituálů evropských křesťanů.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Halloween

(Ana, 30. 10. 2016 20:11)

To si to rovnou můžu zkopírovat z wikipedie a nehledat to tady ;)

HALOWEEN

(elinka, 18. 11. 2013 16:51)

omg dávám like je to super 333333333333333333333 like like like ahoj

výborně

(krůl, 21. 10. 2012 23:42)

výborně

zase OMG

(Erik Glasa, 10. 10. 2012 12:09)

OMG

(Erik Glasa, 10. 10. 2012 12:08)

Woow

(Giri, 11. 10. 2011 9:55)

ty jo :) máš to suprově napsaný. Hledala jsem něco o Halloweenu a nikde nic.A bum ty to tady máš napsaný úplně senzačně :)- Vše co jsem potřebovala.
Jen tak dál.

Čus

(Čus, 3. 11. 2010 14:02)

Čus... xD... já to mám do školy takže pohoda... noooo já myslim že sou to dobrý stránky ale chyběj jim ty strašidelný obrázky a gify atd.... ale jinak super <3 x))

Haloven

(Klaudye, 16. 4. 2010 14:11)

Haloven je strašidelnej.:-(