Jdi na obsah Jdi na menu

Gothická móda a její minulost

5. 6. 2008

Minulost Gotické módy


Nástin doby
Románskému období tehdy téměř odzvonilo. Psala se 2. polovina 12. století a s ní se i začalo mluvit o až barbarské, “gótské” kultuře. S Góty (germánský národ, který ovládl Evropu po rozpadu Římské říše) neměla nic společného, přesto se opovržlivě pojmenovala gotikou.


Gotické umění
Gotické umění prosáklo především 13. - 15. stoletím. Mohli bychom se prokousávat všeličím, ale pojďme se zaměřit na hadříky. Už tehdy se stajlovalo ve vysokém tempu. Padesát let ve vývoji středověké módy znamenalo totiž často právě tolik jako půl století ve vývoji módy dnešní.

ObrazekOděvy jsou šité do určitého tvaru, ale nekopírují postavu. Typickým rysem gotického umění jsou splývavost a kostýmy dlouhé až na paty. Mnohý oděv byl unisexem, který nosily obě pohlaví bez rozdílů. Hlavním materiálem bylo v oné době sukno - tkaná vlněná látka, dále také len a konopí. Zámožnější si nechávali šít oblečky z bavlny, hedvábí, sametu a brokátu.


Cenové paradoxy

  • Dnes levný, dříve velmi drahý samet byl luxusním zbožím, které si mohli dovolit jen bohatí.
  • Dnes stále moderní a drahá kůže byla v dřívějších dobách levným artiklem považovaným za obyčejný materiál.
  • Zatímco dnes většina z nás volí spíše barvy umírněné a nenápadné, gotický člověk se snažil o opak. Jen radikální zastánci konzervativního oblékání protestovali slovy: “Kdyby Bůh chtěl, aby lidé chodili v červených šatech, stvořil by červené ovce.”

Řekli byste, že se doba změnila?

A tohle jste věděli?
Nejméně oblíbenou barvou byla černá! Důvod bychom možná mohli hledat v obtížné výrobě. V začátcích dosáhli kumštýři barvu více či méně do modra nebo do šeda. Syté černé barvy se povedlo dosáhnout až koncem 14. století. Konzervativní oděv nedoznává po staletí žádných velkých změn, módní styly se však velmi dynamicky rozvíjí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ghotic

(gothička xxx, 11. 1. 2010 11:05)

uplně nejvic ty šaty sou krasne =*