Jdi na obsah Jdi na menu

Poltergeist

4. 1. 2014

Bouchání, třískání, rachot. Nábytek pochoduje bytem, objevuje se nepříjemný zápach, příbory mizí a objevují se na nových místech. To jsou typické projevy toho, když se do domu nastěhuje hlučné strašidlo - Poltergeist. Toto zjevení, fyzikálně nevysvětlitelné, se rodí během delší doby, během týdnů, měsíců, někdy i let.

O poltergeistech, jak tato strašidla nazývají Němci, přicházely první zprávy v 6. století z Itálie. Ve 13. století byly mnohem podrobnější. Hovořilo se o nervy drásajících činech těchto duchů, kteří sice lidi lekali, zle obtěžovali, ale žádné větší nebezpečí pro jejich život nepředstavovali. Mezi typické projevy poltergeistů patří už kromě již zmíněných: házení předmětů, spršky kamení, zásahy do elktrických přístrojů, zapalování ohně, rozbíjení zařízení domu a otevírání dveří a oken. Typický poltergeist řádí od několika hodin po několik měsíců a mizí stejně náhle, jako se objevil.

Skeptikové mají za to, že poltergeisty lze vysvětlit jako halucinace, shody okolností či kanadské žertíky. Některé údajné výskyty poltergeistů skutečně byly natražené. Líčení očitých svědků však někdy poťouchlé žertíky vylučuje. Roku 1850 obyvaté jednoho domu ve městě Stratfort v americkém státe Connecticut silně zenpokojilo, když se nábytek a domácí zařízení začaly pohybovat po podlaze a létat vzduchem. Podobných událostí se během následujících měsíců opakovaly stovky, mnoho z nich v přítomnosti rodinných přátel a sousedů - a přesto se žádné vysvětlení nikdy nenašlo.

Dnes se někteří badatelé domnívají, že poltergeist je mocná paranormální síla, již nějakým způsobem uvolňuje duševní stav osoby, která právě prochází nějakou emoční krizí - nepřátelství, frustrace, napětí či jiné podoby hněvu si tak mohou razit cestu ven prostřednictvím podvědomé psychokinetické aktivity. Často bývá tento fenomén spojován s dospívajícími. Paranormální podstatu poltergeistů zpochybňuje málokdo, avšak síla díky níž se stoly rozjíždějí po podlaze a talíře létají vzduchem, tak jako tak zůstává tajemstvím.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář