Jdi na obsah Jdi na menu

Čarodějnické procesy v Česku

30. 1. 2015

Čarodějnické procesy byly v českých zemích ojedinělé. Jediným územím, které významněji postihly, bylo Jesenicko a Šumpersko s převládajícím německým obyvatelstvem, které sousedilo se Slezskem; odtud na naše území pronikala pověra o moci čarodějnic.

Během 17. století zde bylo upáleno asi dvě stě lidí. Známý je případ Jindřicha Boblinga který, podobně jako několik dalších osob, zneužil svého postavení světského soudce a vynucoval torturou doznání ke smyšleným zločinům. Jelikož majetek odsouzených propadal inkvizotorům, tak se Boblingův zájem obrátil hlavně k těm, kteří vlastnili nějaké nemovitosti. Kněz Kryštof Alois Lautner, který se obviněných zastával, nakonec také skončil na hranici.Procesy probíhaly v letech 1678 - 1696 a životem v nich zaplatilo asi 100 osob.

 Tyto procesy zachycuje též známý historický román Václava Kaplického - Kladivo na čarodějnice, podle něhož byl natočen stejnojmenný film.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentář

(Jakub, 16. 5. 2015 23:54)

Zajímalo by mě proč srovnáváte tyto procesy s "novodobým" románem V. Kaplického a už vůbec nechápu, jaké má román spojení s opravdovými procesy, které jsou popisovány v originálu latinské knihy "Malleus Maleficarum"? Za prvé: román nesouvisí s těmi procesy a za druhé: tyto procesy nesouvisí s procesy v 15. stol. Článek bych tak rozdělil na dva rozdílné: 1. - Procesy v 17. století/ 2. - Román Václava Kaplického - Kladivo na čarodějnice/ No a pak, jak jste psal v r. 2012 článek o Procesech z latinské knihy, tak bych ho přepsal, aby byl správně.